Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żernikach Wr.

O czyścu

To, co Kościół katolicki rozumie pod pojęciem "czyściec" jest przez wielu chrześcian rozumiane błędnie lub tylko mgliście. Tradycyjnie na obrazach przedstawia się biedne duże czyścowe w płomieniach ognia. Ogień bardzo boli, piecze. Ludzie wszystkich czasów o tym wiedzieli. Ogień także oczyszcza, zmiękcza metal. Również i to ludzie od dawna wiedzieli. Mówili więc: jak złoto oczyszcza się w ogniu tak zmarli muszą po śmierci najpierw zostać oczyszczeni. Jak żelazo w ogniu staje się miękkie, tak to, co twarde, harde w życiu człowieka, musi zmięknąć, złagodnieć.
Zmarli doświadczają, że nie są jeszcze całkowicie czyści przed Bogiem. Mają jeszcze zby twarde dusze zwłaszcza wobec Jego miłości. Muszą jeszcze czakać, aż sie oczyszczą i wówczas dopiero mogą stanąć przed Bogiem. To oczekiwanie jest dla nich jak palący ból. Ich skrucha, żal z powodu grzechów płoną w nich jak płomień.
Dlaczego biedne dusze czyścowe muszą cierpieć w czyścu?
Znamy to uczucie, gdy jesteśmy czymś oczarowani i chcielibyśmy to coś posiadać, a nie możemy. Gdy chcemy osiągnąć sukces i przynieść do domu mistrzostwo w jakiejś konkurencji, alt to idzie opornie, jest poza naszym zasięgiem to pozostawia w nas piekący, pający ból.
Dodajmy przykład ze szkoły. Dwodzie dzieci uczy się grać na instrumencie muzycznym, np na skrzypcach. Jedno dziecko ćwiczy pięknie i szybko zotaje dopuszczone do grania w szkolnej orkiestrze. Drugie dziecko ćwiczy mniej i nie potrafi jeszcze zagrać utworu, który wykonuje szkolna orkiestra. Musi jescze poczekać, jeszcze musi ćwizyć, aby przygotować sie do wspólnego grania. To dziecko dochodzi do wniosku, że wcześniej za mało ćwiczyło. Niestety, bardzo przykro, jednakże jego żal i skrucha przyszły za późno. teraz dopiero zaczyna gorliwiej grać. Ma gorące pragnienie, by móc razem zagrać
Czekanie i ćwiczenie jest dla dziecka jak czyściec. Analogicznie, ludzie w czyścu a jak to dziecko i nie mogą jeszcze razem grać w orkiestrze: muszą poczekać, muszą poświczyć, aż będą mogli razem zagrać.
Orkiestra jest wspólntą ludzi u Boga - wspólnotą aniołów i świętych. Tę wspólnotę nazywamy niebem. Niebo jest tam, gdzi ludzie grają razem we wspólnocie z Bogiem, rzem z Nim żyją. Moglibyśmy też powiedzieć, że tam, gdzie ludzie są wspólnie zapaleni miłością do Boga.
Teraz możemy peniej zrozumieć czym jest czyściec. Czyściec jest tam, gdzie zmarli przygotowują się do nieba, gdzie trenują wspólną grę, gdzie oczyszczają się dla wspólnoty z Bogiem, gdzie ludzie na nowo zapalają się dla Boga.
Dziś już nie wyobrażamy sobie czyśca, jak na dawnym obrazie: biedne czyścowe dusze w ogniu. ten ogień może być metaforą gorącego pragnienia dusz czyścowych, by dołączyć do orkiestry niebieskiej, by zjednoczyć się z Bogiem. To pragnienie jest źródłem cierpienia. Z wdzięcznością wobec Boga odbywają karę doczesną, za grzechy i winy życia ziemskiego. "Sił" niejako dodaje coraz bliższa perspektywa nieba: po czyścu idzie się do nieba. My jeszcze po tej stronie możemy sprawić, że ich czyściec wcześniej się skończy: jest rzeczą zbawienną modlić się za umarłych.Powrót...

Projekt nowego kościołaKażdego kto chce wspomóc zbiórkę pieniędzy na budowę kościoła zachęcamy do wpłat na konto parafialne:

Bank Spółdzielczy w Św. Katarzynie
nr 3095 8410 9220 1010 0467 47 0001


Lokalny dostawca internetu:

www.pwpunkt.pl