Pogrzeby

Arkana florystyki funeralnej – piękne bukiety na uroczystość pogrzebową

Ceremonia pogrzebowa ma naprawdę długą historią –można powiedzieć, że tak długą jak sama ludzkość. Metoda przeprowadzanie ceremonii i chowania nieboszczyka odmienna jest  w zależności od kultury i tradycji danego kraju. W naszym kraju niełatwo wyobrazić sobie pogrzeb członka rodziny bez wielu, wyjątkowych wieńców pogrzebowych. Prawia każda kwiaciarnia, zwłaszcza położona w pobliżu cmentarza, w swojej ofercie ma zrobienie bukietów pogrzebowych. Rośliny podczas ostatniego pożegnania uosabiają kruchość ludzkiego życia i są sposobem pożegnania się ze zmarłym. Wieńce pogrzebowe mogą być również pięknym eksponowaniem podniosłej atmosfery w kościele. Prwaie każda osoba przychodząca na pogrzeb przynosi ze sobą jakiś bukiet pogrzebowy, który później kładziony jest na grób. Jakie są typy i techniki florystyki funeralnej? Czym odróżniają się wieńce pogrzebowe od kompozycji nagrobnych? W której kwiaciarni kupić wieńce pogrzebowe szczecin?

Najlepsze gatunki kwiatów na ostatnie pożegnanie

Na pewno nie każdy gatunek kwiatów będzie się nadawał do udekorowania grobu, szczególnie w chłodnych miesiącach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pożegnać zmarłego jego ulubionymi kwiatami, jeżeli wystarczająco dobrze go znaliśmy. Mimo to w naszym kręgu kulturowym jest kilka odmian kwiatów, kojarzonych głównie z pogrzebami. Są to gatunki najczęściej używane w wieńcach pogrzebowych przez kwiaciarnie. Odznaczają się długą wytrzymałością i wśród nich można wymienić: hortensje, chryzantemy, róże, kalie, lilie, mieczyki, oraz goździki. Kwiaty te występują w różnych wersjach kolorystycznych, przez co są chętnie stosowane przez florystów. Mimo wszystko najczęściej wybierane kolory na pogrzeb to białe, kremowe, czerwone i fioletowe. Istotna jest tutaj symbolika poszczególnych kolorów. Biały i kremowy to kolory spokoju, czystości, fioletowy z kolei kojarzony jest z żałobą. Przynosząc czerwone kwiaty na pogrzeb można okazać miłość do nieboszczyka.

Florystyka funeralna – rodzaje

Florystyka pogrzebowa dzieli się na dwa główne typy. Zalicza się do nich florystyka związaną z ceremonią pogrzebową, a także florystyka nagrobna. Wyroby florystyczne jakie warto tutaj wymienić to m.in.: kompozycje nagrobne, dekoracje kościoła, dekoracje trumny, wieńce pogrzebowe, bukiety kondolencyjne, a także wiele innych. Wszystko zależy od wymagań osoby kupującej m.in. możliwości finansowe, relacja jak ją wiązała z nieboszczykiem, a także osobiste upodobania Na pogrzeby zazwyczaj kupowane są wieńce oraz wiązanki pogrzebowe. Wieńce są dużą konstrukcją, stojącą pionowo, szczególnie chętnie wybieraną przez najbliższą rodzinę czy delegacje z firmy. Wiązanka, jest skromniejszą kompozycją, którą można położyć na trumnie czy grobie i przynoszona jest przez dalszą rodzinę i kolegów. Osoby mniej powiązane ze zmarłym wybierają najczęściej proste bukiety, ewentualnie pojedyncze kwiaty. Na pewno dobór właściwej kompozycji kwiatowej zależny jest również od możliwości finansowych osoby zamawiającej, oraz jej osobistych upodobań. Wieńce i wiązanki pogrzebowe można zamówić w kwiaciarniach położonych przy cmentarzach. W większych miastach jak Szczecin wybór jest bardzo urozmaicony. 

Jakie są najczęstsze techniki florystyczne?

Technik florystycznych jest bardzo dużo. Należy pamiętać, że florystyka pogrzebowa nieco różni się od innych. Oczywiście każda kwiaciarnia może wypracować własne techniki florystyczne. Mimo to te najbardziej popularne i najlepsze to: drutowanie, klejenie, wicie, szynowanie, owijanie, a także nadziewanie. Z technik wiązania możemy dodatkowo wyróżnić wiązanie spiralne i równoległe. Spiralne charakteryzuje się tym, że łodygi dodawane są po kolei, układana pod właściwym kątem. Krępuje się je w miejscu, gdzie łączą się ze sobą łodygi. Wiązanie równoległe polega na układaniu kwiatów przy sobie, inaczej mówiąc równolegle. Aby całość była stabilna stosuje się kilka wiązań. Techniką, która niezwykle często wykorzystywana jest we florystyce funeralnej jest drutowanie. Pozwala ono na nadanie pożądanego kształtu łodygom, a pomimo tego się nie łamią. Powszechnym narzędziem we florystyce jest także pistolet na gorący klej, który pozwala uniknąć nawijania na druty. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.