Przemysł

Chillery industrialne, czyli jak chłodzić pomieszczenia wielkopowierzchniowe

Myślałeś kiedyś jak przedsiębiorstwa utrzymywana jest niska temperatura na znacznych powierzchniach? W jaki sposób schładzane są resorty hotelowe, obiekty sportowe, magazyny spożywcze czy farmaceutyczne? Produkcja artykułów spożywczych czy medykamentów wymaga przestrzegania restrykcyjnych przepisów powiązanych z odpowiednią temperaturą. Do ich wyrobu niezbędne są właściwe instalacje chłodnicze, które umożliwiają przeprowadzenie procesu w prawidłowy sposób. W związku z tym, dobrze zaznajomić się z tym, czym są chillery przemysłowe, gdzie znajdują zastosowanie i jak działają.

Do czego są służą chillery przemysłowe?

Chiller industrialny jest to narzędzie wykorzystywane do zarządzania płynami w układach centralnie nadzorowanej klimatyzacji. Chiller jest podzespołem, jego zadaniem jest chłodzenie wody. Odpowiednio schłodzona ciecz jest przepompowywana do wymiennika cieplnego, gdzie w dalszym ciągu uczestniczy w procesie schładzania powietrza albo wody. Tradycyjne agregaty chłodnicze zużywają dużo prądu i nie są zbyt przyjazne dla klimatu.

Chillery bazujące na wodzie lodowej są rozwiązaniem o wiele bardziej {ekologiczne(ym)|przyjazne(ym) dla otoczenia. Co więcej chiller jest wynalazkiem stabilnym, odpornym na wszelkie problemy techniczne.

W odróżnieniu od tradycyjnych systemów chłodniczych, chiller jest napędzany chłodną wodą. Cały zestaw składa się z wielu pomp oraz zaworów. Dzięki używaniu agregatów wody lodowej, ciepło odprowadzane jest z wody i przepompowywane do zlokalizowanych przy wentylatorach wymienników ciepła. Konwertery dzięki takiej reakcji są schładzane przez chłodnice(om) i skraplacze(om). Podczas procesu wymiany ciepła, woda lodowa zmienia swój stan chemiczny w gazowy i dalsze obniżanie temperatury jest możliwe przy udziale wytwarzającej się parze wodnej. Woda ma lepsze właściwości termodynamiczne, co daje szansę to zmaksymalizować jej zalety i zminimalizować jej wady. Przy dużych powierzchni(ach), które trzeba chłodzić tudzież klimatyzować, woda lodowa jako czynnik chłodzący spisuje się celująco. Jest w pełni bezpieczna, efektywna i generuje niższe koszty. 

W jakich sektorach wykorzystuje się chillery przemysłowe?

Przez wzgląd na użyteczność, chillery stosuje się do klimatyzowania wnętrz, towarów, zespołów urządzeń i różnych mechanizmów przemysłowych. Z opisywanej technologii korzysta się w wielu, różnych dyscyplinach ekonomii. Są one wykorzystywane zarówno przy produkcji danych towarów, ale również w procesie ich przechowywania. Również podmioty takie jak m.in. duże hotele, biurowce czy szpitale korzystają z chillerów. Z racji tego, że są to podzespoły pozwalające na centralizację systemu chłodniczego dużej ilości pomieszczeń bądź obiektów przy pomocy tylko jednego agregatu, ich funkcjonalność zdobywa coraz większą popularność. 

Są również takie sektory, których niezakłócone działanie uzależnione jest od dobrze pracującego systemu chłodniczego. Są to m.in.

  • Producenci tworzyw syntetycznych – wytwarzane produkty wymagają właściwych warunków termicznych, aby unikać wad produkcyjnych i awarii maszyn produkcyjnych.
  • Przemysł metalowy – maszyny wykorzystywane w tej branży dość szybko ulegają nagrzewaniu z powodu ciągłej pracy na dużych obrotach. Aby utrzymać ciągłą wydajność podczas całego procesu obróbki metali, konieczna jest instalacja agregatu chłodniczego.
  • Sektor spożywczy – tak produkcja, jak i przechowywanie towarów spożywczych potrzebuje odpowiednich warunków termicznych. W przeciwnym wypadku, może dochodzić do psucia się towaru. Żeby proces przebiegał sprawnie i bez problemów, przedsiębiorstwa produkcyjne oraz logistyczne muszą być wyposażone w odpowiednie narzędzia chłodnicze.
  • Sektor farmaceutyków – podobnie jak w przypadku branży spożywczej, wytwarzanie i magazynowanie leków nierozerwalnie łączy się z określonymi regulacjami temperaturowymi. W sytuacji braku odpowiedniego wyposażenia do chłodzenia, produkcja i zgodne z normami przechowywanie leków staje się niemożliwe.

Projektowanie instalacji chłodniczej 

Właściwe działanie infrastruktury chłodniczej wymaga(ją) odpowiedniego projektu i skonfigurowania wykorzystywanego chillera. Na rynku występują odpowiednie firmy zajmujące się tym aspekcie(em). Implementację rozwiązania należy rozpocząć od wywiadu – poznania potrzeb klienta i otoczenia w jakim się obraca. Po rozpoznaniu następuje projektowanie rozwiązania i montaż przez wykwalifikowane(ych) pracowników. Gdy chiller, wszystkie rurociągi, zbiorniki i zawory są gotowe, poddaje się je kontroli. Jeśli wymienione czynności zakończą się sukcesem można włączać instalację chłodniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *