Przemysł

Co to jest obróbka skrawaniem?

By bryły metalu zamieniły się w prawdziwe kształty, trzeba je przetworzyć. Jedną z technik jest odlewnictwo. Jednak aby otrzymać wysoką precyzję, powinno się skorzystać z bardzo skomplikowanych sposobów odlewniczych, lecz i tak odlaną bryłę należy obrobić do końcowego kształtu, ścinając naddatki surowca w postaci nadlewów.

Alternatywą jest tak zwana obróbka skrawaniem. Ta postępowa technologia pozwala na bardzo skrupulatną obróbkę metali, ale nie tylko, możliwe jest ją zastosować także przy obróbce drewna, szkła, kamienia a także tworzyw sztucznych. Dzięki zastosowaniu obróbki skrawaniem zyskujemy dużą dokładność wykonania, jak również powtarzalność form. Dziś opowiemy ci więcej o jakże często stosowanej w ostatnim czasie metodzie, jaką jest obróbka ze skrawaniem.

Tekst powstał dzięki przejmości przedsiębiorstwa Masz-ZAP – obróbka skrawaniem.

Czym jest obróbka skrawaniem? Obróbka skrawaniem – Co to właściwie jest?

Zwięźle ujmując, obróbka skrawaniem jest to pozbywanie się niepotrzebnego materiału, aż do pozyskania oczekiwanej formy. Taka metoda obróbki metali jest jednym z rodzajów tak zwanej obróbki ubytkowej, oznacza to, iż by uzyskać dany kształt powinno się kolejno redukować warstwy niepotrzebnego surowca, czyli naddatku.

Obróbka skrawaniem to metoda, którą można wykonać za pomocą narzędzi takich, jak tokarki, frezarki, wiertarki lub szlifierki, jednak najnowszym rozwiązaniem są maszyny CNC.

Maszyny te nie tylko są o wiele bardziej efektywne niż tradycyjne techniki, ale też umożliwiają dużo sprawniejszą automatyzację procesu. Ich dobrą stroną jest dokładność, z jaką frezują obiekty. Dzięki dobremu programowaniu maszyny mamy możliwość wykonać bardzo szczegółowe detale i podzespoły maszyn o skomplikowanych kształtach. Dokładność, z jaką wykonywana jest obróbka metali dzięki maszynie CNC dochodzi nawet do paru mikronów.

Na czym polega gładzenie?

Honowanie jest jedną z metod , mającą na celu wygładzenie konkretnej powierzchni. Stosuje się je w końcowej obróbce przedmiotów potrzebujących wysokiej szczegółowości. W ten sposób obrabia się najczęściej otwory o okrągłym przekroju lub powierzchnie zewnętrzne przedmiotów obrotowych walcowych lub stożkowych. Honować można też powierzchnie płaskie oraz część rodzajów uzębień .

Zaletą gładzenia jest wysoka precyzyjność wymiarowa oraz nieduża chropowatość. Wygładzać dają się zarówno niewielkie, jak i duże elementy.

Najmniejsza akceptowalna średnica to kilka milimetrów, a największa wynosi blisko jednego metra. Element może mieć długość od jednego centymetra do blisko dwudziestu metrów. Warto pamiętać, iż ostateczny efekt gładzenia będzie ściśle uzależniony od:

  • materiału pilników ściernych,
  • kąta przycięcia śladów,
  • rodzaju cieczy chłodząco-smarującej,
  • nacisku na ścieraną powierzchnię.

Narzędziem, które wykorzystywane jest do honowania jest gładzik, a więc głowica, na której obwodzie umieszczone są pilniki ścierne. Ścieranie odbywa się poprzez wykonywanie ruchów rotujących oraz posuwisto-zwrotnych.

Wśród zalet honowania znajdują się głównie: wysoką dokładność ,która umożliwia dokładne dopasowanie elementów, co znacznie ogranicza ich niszczenie się, jak również wyższą żywotność detali, co jest spowodowane niskim naciskiem na materiał.

Jakie są metody obróbki skrawaniem?

Rozróżniamy parę metod obróbki skrawaniem, a zalicza się do nich:

Obróbka punktowa

Polega ona na ukształtowaniu wycinanego obiektu dzięki ruchowi tylko jednego elementu ostrza. Zarys powierzchni obiektu jest odwzorowaniem toru ostrza.

Obróbka kształtowa

W danym przypadku kształt powstaje dzięki odwzorowaniu w materiale obrabianym zarysu krawędzi ścinającej narzędzia. Kształt noża warunkuje w ten sposób kształt obiektu.

Obróbka obwiedniowa

Użycie tej techniki sprawia, że narzędzie wykonuje w tym samym czasie ruch liniowy i obrotowy. Kształt przedmiotu tworzy się więc w wyniku zazębienia się przestrzeni przedmiotu z ostrzem. Jednak może być to uznawane za dość kosztowne, a przez to rzadko używane rozwiązanie.

Obróbka skrawaniem – etapy

Kroki wykonywania obróbki skrawaniem zwykle dzieli się ze względu na dokładność.

Obróbka zgrubna

Jest to szybkie usunięcie wierzchnich warstw oraz przygotowanie bryły do dalszej obróbki. Ten etap jest bardzo istotny ze względu na tępo i maksymalizację wydajności obróbki. Za pomocą szybkich i głębokich ruchów usuwana jest duża część niepotrzebnego materiału, można wtedy przystąpić do kolejnego etapu.

Obróbka średnio dokładna

Jest to decydujący krok podczas obróbki skrawaniem. Podczas frezowania na tym etapie zyskuje się pożądany kształt, dlatego ten krok jest nazywany inaczej obróbką kształtującą.

Obróbka dokładna

Jest to jeden z ostatecznych momentów obróbki metalu. Polega na uzyskaniu pożądanych przez nas wymiarów. Podczas tego forma jest też wygładzana a także dopieszczone są jej detale. Innym określeniem tego etapu jest obróbka wykańczająca.

Możliwość komentowania Co to jest obróbka skrawaniem? została wyłączona