
Czego nie wiesz o stali?
Jak powszechnie wiadomo, stal jest stopem żelaza z węglem, który jest obrabiany cieplnie. Stal dostrzeżemy w zasadzie wszędzie, wykorzystywana jest przy konstrukcjach budowlanych, przy pojazdach, okrętach. Ze stali wyrabiane są opakowania na konserwy, przewody elektryczne, części maszyn oraz wiele innych rzeczy. Inaczej mówiąc – gdyby nie stal, to nie posiadalibyśmy większości produktów codziennego użytku. Skąd tak naprawdę wzięła się stal i kiedy się pojawiła?
Czym jest stal i jak powstaje?
Żeby otrzymać stal konieczna jest bardzo wysoka temperatura, dlatego że jest to stop żelaza wraz z węglem, który poddaje się obróbce cieplnej i plastycznej. Ważne przy robieniu stali jest to, że węgla nie może być więcej niż 2,11 %. Im więcej węgla, tym stal będzie twardsza. W dodatku w stali znajdują się inne półprodukty, jak dla przykładu:
- ruda,
- wapień,
- złom stalowy,
- woda,
- powietrze.
Stal produkowana jest w wielkich piecach, w których prażony jest węgiel oraz topione pozostałe półprodukty, a na samym końcu dolewane jest stopione żelazo. Po umieszczeniu w środku lancy z tlenem, która jest wcześniej schłodzona wodą, stop jest gotowany i zachodzą w nim odpowiednie reakcje chemiczne. Po “ugotowaniu” metalu można go umieścić w maszynach odlewniczych, gdzie można otrzymać właściwą formę stali, a na koniec metal jest rozwałkowany, tak żeby otrzymać odpowiednią grubość.
Stal może mieć różne właściwości fizyczne, chemiczne i środowiskowe. Istnieje około 3500 przeróżnych rodzajów stali. Inne jej typy są wykorzystywane przy tworzenia aut, inne dostanie producent konstrukcji stalowych – np. https://metal-raf.pl/, a całkowicie inne do tworzenia śrubek. Powinno się również wiedzieć, że dzisiejsze samochody są produkowane z innej stali, niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Co za tym idzie są trwalsze, ale przy tym mniej ważą.
Kiedy zaczęły się pojawiać pierwsze stalowe przedmioty?
Produkcja stali – gdzie się ją robi i ile?
- ArcelorMittal Luksemburg
- Baosteel Group Chiny
- POSCO Pohang Iron and Steel Company Korea Południowa
- Nippon Steel Japonia
- JFE Holdings Japonia
- Jiangsu Shagang Group Chiny
- Tata Steel Indie
- Angang Steel Company Chiny
W 2018 roku ogólnoświatowa produkcja stali była na poziomie 1 808,6 mln ton. Aktualnie zmieniła się metoda produkcji stali. Przemysł stalowy zaczął niezmiernie dbać o ograniczenie zanieczyszczenia środowiska w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Wyprodukowanie dziś jednej tony stali wymaga jedynie 40% energii, która była potrzebna w 1960 r. Stal jest dosyć mocno bezpiecznym dla ekosystemu tworzywem. Nadaje się do przetwarzania i jej specyfikacja jest identyczna, nie ważne jak często będzie poddawana obróbce.
Kiedy już surowiec zostanie już wyprodukowany, jest on transportowany na przykład do producentów konstrukcji stalowych – to tam tworzone są fragmenty potrzebne do wybudowania hali magazynowych.

