Przemysł

Jak bezpiecznie możemy użytkować agregat prądotwórczy?

Nie da się ukryć, że agregaty prądotwórcze wykorzystuje się non stop przez cały rok jako stałe narzędzie pracy czy też rezerwowe źródło zasilania. Co składa się na efektywność i żywotność agregatów prądotwórczych? Jest to między innymi jakości wykonania czy też prawidłowa eksploatacja i konserwacja. Należy też pamiętać że od stanu technicznego agregatu prądotwórczego zależy funkcjonowanie zasilanych odbiorników. Przez to serwis agregatów prądotwórczych musi być regularnie odwiedzany.

Jak możemy bezpiecznie użytkować agregat prądotwórczy?

Generalne zasady prawidłowej obsługi agregatów są identyczne dla każdego modelu – stacjonarnych i przenośnych. Informacje związane ze specyfiką konkretnego agregatu znajdują się w instrukcjach obsługi. Do wyjątków należą agregaty z automatyką – w tym przypadku ich podłączenie do instalacji budynku trzeba być w zgodzie z przepisami które dotyczą zasilania rezerwowego oraz podłączenia do sieci energetycznej, a także wykonanie z konkretnymi uprawnieniami.

Pamiętajcie, że niewłaściwe podłączenie generatora do instalacji budynku może spowodować zwrotne przepięcie z siecią, a jego skutki są niebezpieczne dla zdrowia i życia. Pierwszą zasadą właściwego użytkowania agregatu jest zapoznanie się z instrukcją obsługi danego urządzenia. Zawarte w niej informacje m.in. na temat eksploatacji i konserwacji.

Przed uruchomieniem agregatu musisz sprawdzić, czy urządzenie stoi na płaskiej i równej powierzchni. Dodatkowo zanim go uruchomisz wskazane jest sprawdzanie poziomu oleju. Jeśli jest on niski, musimy uzupełnić zbiornik aż do górnej krawędzi szyjki wlewu. W instrukcji znajdziesz informacje o oleju który jest zalecany do danego typu silnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.