
Jak tworzony jest samochód? Kto go projektuje?
Nowych pojazdów nie projektują tylko graficy komputerowi. To praca designerów, rzeźbiarzy, konstruktorów oraz księgowych. Przebieg tworzenia nowiutkich samochodów jest fascynujący.
Całość rozpoczyna się jednak niezmiennie od białej kartki oraz ołówka. Potencjalnie tabletu, bowiem żyjemy w XXI wieku. Korzyścią szkicowania na tablecie stał się fakt, że bardzo szybko można opracować realistycznie wyglądający rysunek, który świetnie odzwierciedla proporcje i bryłę samochodu. Jednocześnie natychmiast jesteśmy w stanie go podsunąć kumplowi z działu, który spojrzy na to wszystko świeżym okiem a także w razie czego dołoży swoje uwagi lub propozycje.
Niezmienne jest, że zasadniczy, wstępny projekt szkicowany jest przez projektanta. Po niezliczonych rozmowach oraz zmianach zostaje stworzony finalny projekt. Teraz do działania przystępuje rzeźbiarz.
Rozwój technologiczny w sektorze jest ogromny, co przekłada się także na etap tworzenia samochodów. Chociaż projektanci są w stanie wykorzystywać wirtualną rzeczywistość, model wykonany za pomocą syntetycznej gliny jest wciąż strategiczną częścią etapu projektowania. To wtedy pierwszy raz jesteśmy w stanie zobaczyć i poczuć realne wymiary samochodu, jego linie i kształty. Można go dotknąć a także ocenić. W trakcie wykonywania modelu z gliny designerzy równocześnie nanoszą zmiany, gdyż zauważają detale, których nie oddają grafiki. Po zamknięciu etapu projektowania gliniany samochód staje się prawie nie do odróżnienia od autentycznego samochodu. Jest w pełni pomalowany lakierem i zawiera wszelkie specyficzne detale np. przednią kratkę, światła czy lusterka zewnętrzne. Posiada nawet szyby w oknach.
Gdzie można nauczyć się projektowania pojazdów?
Auta szkicują w szkolnych zeszytach uczniowie w całej Polsce. Z mnóstwa tych chłopców wyrastają potem światowej sławy motoryzacyjni designerzy. Ich auta jeżdżą aktualnie po naszych drogach logami BMW, Audi bądź Alfy Romeo. Projektowanie pojazdów to w oczach wielu osób praca marzeń. Tworzenie sportowych samochodów, wszelkiego rodzaju imprezy ze wziętymi projektantami oraz litry szampana i poklepywanie się wzajemnie po plecach. Projektowanie pojazdów to niestety nie jedynie blichtr i chwała a zwłaszcza gatunek pracy porównywalny do medyka, przynajmniej w kilku aspektach – wymaga ciągłego uczenia się, poszukiwania nowych trendów i apetytu nowych doświadczeń.
Typowy kierunek studiów projektowanie pojazdów w naszym kraju nie istnieje. Nie znaczy to, że od razu powinniśmy zarzucić marzenia. Trzeba jednak na niniejszą sytuację popatrzeć w szerszym stopniu. Niestety na większości uczelni zagranicznych studiowanie wymaga znajomości języka z konkretnego kraju. Na polskich szkołach wyższych jest sporo zbliżonych kierunków, które mogą nieźle przygotować do wyjazdu oraz studiów za granicą. Są to przede wszystkim: wzornictwo przemysłowe a także architektura. Pamiętajmy, że samochód to również produkt, identycznie jak lodówka, albo zegarek.
Najbardziej prestiżową szkołą wyższą edukującą na kierunku projektowanie pojazdów jest niemieckie Hochschile Pforzheim. Jest to jedna z najbardziej renomowanych szkół wyższych na całym globie z obszaru projektowania samochodu, program jest prowadzony z doświadczonymi projektantami pojazdów, z kolei w następnych przynajmniej projekt jest współrealizowany wraz z producentem motoryzacyjnym.
Kolejną szkołą wyższą dająca wykształcenie w stronę projektowania pojazdów jest Coventry University mieszczące się w Wielkiej Brytanii. Początek nauczania na tej uczelni to nauka fundamentów rysowania w perspektywie, lekcje photoshopa, podstawy programu 3D Alias oraz poruszanie podstaw właściwości technicznych pojazdów.
Jedna z bardziej znanych włoskich uczelni trudniąca się projektowaniem w wielu jego aspektach to IED Instituto Europeo di Design. Na studiach tutaj temat projektowania pojazdów jest poszerzony o inne tematy m. in. projektowanie rowerów lub jachtów. Dużym plusem tej uczelni jest lokalizacja, Turyn to kolebka włoskiej motoryzacji.
W Europie posiadamy wobec tego dostatecznie szeroki wybór uczelni w obszarze projektowania pojazdów.
W większości spraw szkoły wyższe są bardzo pomocne i wiodą studentów krok po kroku. Jeśli projektowanie pojazdów jest waszym marzeniem, to przetrwacie też pełny etap rekrutacyjny. Każdy kto zaplanuje sobie taką przyszłość pokona własną drogę. Niemniej jednak widok waszego finalnego modelu wynagrodzi stres oraz znój. Projektowanie pojazdów to wachlarz pełny uczuć, od poczucia satysfakcji do bolesnej porażki.

