Przemysł

Kiedy trzeba robić ostrzenie narzędzi?

Nic nie jest niezniszczalne. Nawet w przypadku tak trwałych przedmiotów jak narzędzia. Jeżli często są one używane oczywiste jest, że z czasem zaczną niszczeć. Żeby spowolnić ten proces warto o nie dobrze zadbać i od czasu do czasu naostrzyć. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć jak to dobrze zrobić, aby nie zaszkodzić jeszcze bardziej. Z tego powodu tak istotne jest okresowe ostrzenie narzędzi. Jednak, żeby zrobić to dobrze niezbędne są odpowiednie umiejętności i precyzja. Niebagatelne znaczenie ma także odpowiedni sprzęt za pomocą którego odbywa się ostrzenie. Trzeba zdawać sobie sprawę kiedy użyć szlifierki, a kiedy prostą ostrzałkę. Praca dobrze naostrzonymi narzędziami jest nie tylko prostsza, ale także znacznie przyjemniejsza. Oczywiście nie wszystkie da się ostrzyć samodzielnie w domu. Czasami warto udać się do fachowca, który zrobi to profesjonalnie. Które narzędzia wymagają ostrzenia u specjalisty? Kiedy można ostrzyć samodzielnie w domu?

Osełka jako niezbędny element do ostrzenia narzędzi 

Prawie w każdym domu znajdują się jakieś narzędzia, które prędzej czy później będą potrzebowały ostrzenia. Takim najprostszym przyrządem, który może nam w tym pomóc jest osełka. Dawniej służyła ona do ostrzenia sierpów czy kos i produkowano ją ze zwykłego piaskowca. W dzisiejszych czasach służy ona do ostrzenia noży kuchennych, nożyczek, sekatorów i wielu innych narzędzi codziennego użytku. Na rynku znajduje się dużo osełek, nie tylko takich z piaskowca. Oczywiście każda służy do innego narzędzia oraz innego stopnia stępienia. Osełka jest produkowana także w różnych kształtach jak np.:

  • okrągła – służy głównie do ostrzenia nożyc,
  • trójkatna – najlepsza do ostrzenia dłut,
  • owalna – jej kształt umożliwia ostrzenie sekatorów,
  • płaskie i prostokątne – mocowane są na blacie roboczym, nie są przeznaczone do trzymania w dłoni.

Należy wspomnieć, że w sprzedaży dostępne są także ostrzałki, które są zrobione w taki sposób, aby w trakcie ostrzenia narzędzia nie skaleczyć dłoni. One także występują w wielu kształtach, tak aby ostrzenie narzędzi o nietypowych formach było wygodne. 

Co można ostrzyć przy użyciu pilników?

Kolejnym przyrządem stworzonym do ostrzenia narzędzi są pilniki. Tak samo jak osełka, pilniki występują w różnych kształtach jak np.: płaskie, okrągłe, trójkątne, mieczowe, półokrągłe. Każdy przeznaczony jest do ostrzenia innego rodzaju narzędzia. Pilniki wytwarzane są z bardzo odpornego surowca i najczęściej służą do ostrzenia narzędzi ręcznych a także urządzeń mechanicznych. Dzięki różnorodnym kształtom są niezwykle przydatne do ostrzenia pił, hebli, siekier, różnego typu świdrów. Takim przykładem jest ostrzenie pił ręcznych, które wykonuje się przy użyciu pilników płaskich i okrągłych. 

Szlifierka – co nią naostrzymy?

Zajmując się ostrzeniem narzędzi nie można także zapominać o szlifierce. Jest to w miarę szybki i nie wymagający zbyt dużego wysiłku sposób na naostrzenie stępionych narzędzi. Mimo wszystko korzystanie ze szlifierki wymaga dużego wyczucia oraz dokładności. Szczególnie należy być ostrożnym w czasie ostrzenia noży. Istnieje ryzyko, że ostrzone narzędzie nagrzeje się do niebezpiecznie wysokiej temperatury. Większa część stali użytych do produkcji narzędzi jest wrażliwa na przegrzanie, co może skutkować utratą właściwości. Należy o tym pamiętać przed rozpoczęciem ostrzenia i wcześniej przygotować wodę, aby móc ochłodzić narzędzie. Należy także uważać, aby nie przyciskać zbyt mocno noża do tarczy.

W czasie korzystania z tej metody ostrzenia należy skorzystać z odpowiednich podpórek, które przeciwdziałają kontaktowi metalu z powierzchnią ścierającą pod różnymi kątami. Niewątpliwie szlifierka jest sprawnym oraz wygodnym sposobem na zaostrzenie szczególnie płaskich narzędzi. Jednakże wymaga ona szczególnej precyzji i doświadczenia, żle wykorzystana zamiast zregenerować narzędzie może przyczynić się do jego nieodwracalnego zepsucia.  W wielu miejscowościach takich jak Łódź, Poznań Kraków i wiele innych znajdują się punkty usługowe, gdzie można dać narzędzia do naostrzenia i zajmie się tym profesjonalista. Wtedy możemy mieć pewność, że nie tylko nie zostaną zniszczone, ale i dobrze naostrzone.

Kiedy warto ostrzyć narzędzia?

Nie zawsze w porę można się zorientować, że dane narzędzie potrzebuje ostrzenia. Tylko doświadczone oko fachowca może ujrzeć pierwsze oznaki. Oczywiście zazwyczaj się za to zabieramy, kiedy narzędzie jest już tępe i jest niezdatne do pracy. Większość narzędzi ogrodowych należy pod koniec sezonu odpowiednio je naostrzyć. Kiedy posiadamy wiele takich narzędzi warto oddać je do specjalisty, aby ich regeneracja była odpowiednio wykonana. Należy zaznaczyć, że w niektórych sytuacjach praca stępionymi narzędziami może być po prostu niebezpieczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.