Prawo

Najistotniejsze informacje o rejestrowaniu i zmianach w księdze wieczystej

Kupno a także sprzedaż nieruchomości jest czynnością prawną powiązaną obligatoryjnie z wpisaniem nowego posiadacza do księgi wieczystej. Takiej rejestracji najczęściej przeprowadza notariusz przy użyciu wniosku zawartego w akcie notarialnym. Księga wieczysta pozwala na wyeliminowanie jakichkolwiek wątpliwości powiązanych z obecnym posiadaczem danej nieruchomości. Uwzględnia również wszystkie dane o nieruchomości i potencjalnych hipotekach jakie na niej ciążą. Można uznać, że księga wieczysta umożliwia zagwarantowanie prawnego bezpieczeństwa zarówno właścicielowi, jak i przyszłemu nabywcy posiadłości. Dokument ten zawiera całą historię nieruchomości, jej dawnych a także teraźniejszych posiadaczy. Nabywając nieruchomość warto skontrolować jej sytuację w księdze wieczystej, czy nie ciąży na niej hipoteka.

Czy księga wieczysta jest niezbędnym dokumentem każdej posiadłości?

Księga wieczysta ułatwia zbieranie informacji o stanie prawnym danej nieruchomości. Obecnie jest to obowiązkowy dokument wszystkich nieruchomości zarówno działki jak i domu. W 1982 roku została uchwalona ustawa o księgach wieczystych i hipotece, która określa reguły jej rejestracji oraz potencjalnych zmian. Należy wspomnieć, że obecnie w Polsce istnieją jeszcze nieruchomości, które nie mają założonej księgi wieczystej. Jest to skutkiem tego, że handel nieruchomościami po wojnie miał charakter nieformalny dotyczy to zwłaszcza małych miejscowości podwarszawskich czy wsi takich jak Legionowo, Serock, Okuniew. Pomimo tego księga wieczysta z pewnością będzie potrzebna, kiedy właściciel nieruchomości zechce ją odsprzedać. Niewątpliwie potencjalny kupiec będzie chciał mieć wgląd w księgę wieczystą. Przyjmuje się, że informacje które się w niej znajdują są niepodważalne i ukazują rzeczywisty stan prawny nieruchomości. 

Jak zarejestrować księgę wieczystą?

Żeby zarejestrować księgę wieczystą, posiadacz nieruchomości powinien złożyć odpowiedni wniosek w dziale ksiąg wieczystych. Umiejscowiony jest on w sądzie rejonowym, w rejonie którego znajduje się nieruchomość. Jeżeli posiadłość obciążona jest hipoteką, posiada więcej niż jednego właściciela, jeśli nieruchomość zajmuje więcej niż jedną działkę, wtedy należy złożyć dodatkowe formularze. Czy jedynie posiadacz nieruchomości ma prawo złożyć taki wniosek? Nie tylko. Zarejestrować księgę wieczysta mogą też:

  • właściciel spółdzielczego prawa do lokalu,
  • wierzyciel mający prawo, które może być wpisane do księgi wieczystej,
  • osoba z ograniczonym prawem rzeczowym,
  • w sytuacji nieruchomości będącej przedmiotem użytkowania wieczystego przez państwo, wniosek składa właściwa jednostka organizacyjna.

Samo założenie księgi wieczystej to wydatek około 100 złotych. Do tego należy doliczyć właściwe wpisy, z tego powodu można powiedzieć, że całościowy koszt rejestracji księgi wieczystej to ok. 800 zł. Na pewno założenie księgi wieczystej można zlecić również notariuszowi, który za pewną opłatą i zgromadzeniu potrzebnych dokumentów złoży wniosek za nas.

Dokonanie wpisu w księdze wieczystej – kto może złożyć wniosek? 

W większości przypadków wpis do księgi wieczystej o zmianie właściciela nieruchomości dokonuje notariusz na wniosek, który ujęty jest w akcie notarialnym. Tak jak w sytuacji rejestracji księgi, wnioski składa się do sądu rejonowego właściwego dla określonego regionu na którym znajduje się nieruchomość. Dokonanie takiego wpisu kosztuje 200 zł, płatne jest to u notariusza przy podpisaniu aktu notarialnego. Wszystkie zmiany właścicieli nieruchomości muszą zostać odnotowane w księdze wieczystej. Należy także wspomnieć, że takiego wpisu może dokonać też posiadacz nieruchomości dołączając do wniosku formularze potwierdzające jego prawa do tej nieruchomości. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *