Techniczne

Podnośniki koszowe – typowe i nietypowe zastosowania.

Podnośniki koszowe są urządzeniami dźwignicowymi. Stosuje się je do różnegozakresu prac, które powinny być wykonane na wysokościach. Jakie wyróżniamy typy podnośników i do jakich konkretnie prac się je stosuje? Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej.

Typy podnośników koszowych

Podnośnik koszowy to sprzęt który na hydraulicznym wysięgniku ma przytwierdzoną platformę. Pozwala to podnosić ludzi na dużą wysokość. Zwyżki dzielimy  ze względu na budowę oraz na sposób poruszania. 

uporządkowanie przez wzgląd na konstrukcję wyróżnia trzy rodzaje zwyżek:

    • podnośnik nożycowy – ma wysuwane ramiona, które są wykonane na krzyż, przez co  jest bardzo stabilny.

    • podnośnik przegubowy – ma wyjątkowo duży zasięg roboczy. Dzięki temu można umieścić go w znaczącej odstępie od ulokowania wykonywanej roboty. dokonale nadaje się np. wśród ruchliwych ulickiedy potrzeba wykonać prace dotyczące np. zreperowania sygnalizacji świetlnej.

    • podnośnik teleskopowy z wysuwanym ramieniem – używany do unoszenia ludzi na spore wysokości. posiada nieduże gabaryty, gdy złożymy ramię potrzebuje mało miejsca

Jednakowoż z uwagi na sposób przemieszczania,podnośniki koszowe dzielone są na dwa typy:

    • samojezdne – kursują po płaskim podłożu, temające napęd na cztery koła albo gąsienicowe bardzo dobrze sprawdzą się również w trudniejszych okolicznościach.

    • na podwoziach samochodowych – instalowane są na niedużych autach oraz wielkich samochodach. Czasami umiejscawia się je także na przyczepach ciągnących pojazdy.

Do czego stosuje się zwyżki?

Zwyżki mają wiele zastosowań. Świetnie nadadzą się przy  wielu  nie zawsze oczywistych dziedzianach. Pod spodem podajemy przykłady wykorzystania tych maszyn.

Prace na budowach

Zwyżki bardzo często wykorzystywane są oczywiście w branży budowlanej. Stosuje się je do montowania elementów konstrukcyjnych bądź  np. okien na dużych wysokościach. Zwyżek używa się też przy wykonywaniu  prac malarskich czy przy elewacjach budynków. Są to takie prace  przy, których zwykłe rusztowanie nie jest wystarczające.

Montaż reklam

Trudno wyobrazić sobie branżę reklamową bez użycia zwyżek. bardzo duże reklamy przyklejane są na bokach bloków czy wysokich tablicach przy ich pomocy. używanie drabiny w takich sytuacjach jest po pierwsze niebezpieczne, po drugie nie ułatwia pracy a po trzecie przy ogromnych wysokościach jest po prostu niewykonalne. W takim przypadku podnośniki stanowią nieocenioną pomoc.

Mycie okien i elewacji

Dbanie o dobre prezentowanie się budynków też wymaga użycia zwyżek. stosowanie technik alpinistycznych podczas mycia okien przy dużych wysokościach jest bardzo ryzykowne, nie wpływa też dobrze na jakość wykonanej usługi. Dzięki zastosowaniu zwyżki, czyszczenie okien czy czyszczenie elewacji przebiegnie o wiele szybciej, solidniej i bezpieczniej dla pracownika.

Dbanie o zieleń w miastach

Podnośniki koszowe sprawdzają się również  przy pielęgnacji roślin  w dużych miastach takich jak np. Gdańsk. Od czasu do czasu drzewa potrzebują dokładnego podcięcia  gałęzi, z podnośnikiem czynność ta będzie o wiele łatwiejsza i bardziej bezpieczna do wykonania.

Usuwanie  śniegu z dachów

Pozostający na dachach śnieg bywa ogromnie niebezpieczny. Spowodował on w przeszłości  wiele  katastrof. Teraz  właściciele budynków są zobowiązanii do częstego pozbywania się śniagu z dachów, aby zapobiec nieszczęściu Dzięki zastosowaniu dotego zadania zwyżki można usunąć śnieg dokładnie i do tego w łatwy i bezpieczny sposób.

Eventy

Nietypowym użyciem podnośników koszowych jest używanie ich w branży rozrywkowej. Zwyżki używane są na różnego rodzaju imprezach. Czasem pełnią bardzo praktyczne funkcje jak np. oświetlanie sceny z wysoka, lub jako pomoc przy jej budowaniu . W niektórych przypadkach sama zwyżka jest atrakcją. Pozwala ludziom wznieść się na dużą wysokość  żeby  wykonać sobie selfie i oglądać widoki lub panoramę miasta np. Gdańska. Naturalnie  podnośnik koszowy spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa i nie trzeba siębać korzystania z podnośnika koszowego w tym celu. ludzie , na czas wyjazdu w górę zabezpieczeni są na ten czas uprzężą asekuracyjną. Wykorzystywanie podnośników w taki sposób może być niezapomnianym doświadczeniem.

***

Jak widać podnośniki koszowe  stosować można na dużo możliwości. Są pomocne nie tylko w budownictwie. Czy znałeś wszystkie zastosowania? Napisz w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *