
Podstawy kierowania pojazdem dla początkujących
Instruktorzy nauki jazdy za dużo uwagi skupiają na wyjaśnianie zasad które mają hipotetycznie ułatwić zdanie egzaminu. Tym samym na odczep się traktują podstawy techniki kierowania, których posiadanie jest niezbędne do tego, aby przyjemnie i bez większych problemów przejść przez egzamin praktyczny.
Obowiązkiem instruktora jest pokazać osobie szkolonej nie tylko poprawne ustawienie fotela oraz kierownicy, ale również to, w jaki sposób używać mechanizmów sterowania pojazdem.
Żeby prawidłowo i precyzyjnie operować pedałem gazu, hamulca i sprzęgła, wystarczy oprzeć obydwie pięty o podłogę pojazdu. Stwarza to porządny punkt oparcia, zwłaszcza wtedy, kiedy trzeba sterować przy niedużych szybkościach. Poniekąd takie oczywiste, ale należy zwrócić uwagę, jak dużo osób naciska sprzęgło, utrzymując stopę w powietrzu w związku z tym nie posiadając pełnej kontroli.
Dźwignie oraz przełączniki zostały skonstruowane tak, aby korzystanie z nich było bardzo funkcjonalne. Lata, kiedy do wrzucenia biegu lub kierunkowskazu trzeba było używać siły, są już dawno za nami. W nowoczesnym pojeździe można czasami odnieść wrażenie, że pokrętła są niezwykle delikatne. Prawda, korzystanie z nich musi być wręcz intuicyjne. To kolejna informacja, którą osobom rozpoczynającym naukę jazdy należy wyjaśnić.
Każdy posiadający prawo jazdy musiał przejść kurs a potem egzamin. Niektórym wyszło to sprawniej, innym gorzej. Jednak sama w sobie nauka jazdy nie bywa trudna. Za pierwszym razem, gdy zajmie się miejsce za kierownicą czuje się podekscytowanie, czasem połączone ze strachem a także niekiedy z pewnymi obawami przed czymś innym i nieznanym. I tutaj także, jak przy poznawaniu czegoś nieznanego wszystko wydaje się inne oraz trudne. Podczas jazdy samochodem w tym samym czasie musimy robić nawet kilka rzeczy jednocześnie – trzymać kierownicę, wciskać gaz lub wciskać hamulec, spoglądać w lusterka, włączać kierunkowskazy, rozglądać się na drogę, itd. Dla kogoś, kto wsiada po raz pierwszy za kółko mnogość tych czynności może być przerażający, ale nie należy się zrażać. Podczas nauki jazdy oraz zdobywania doświadczenia trudność nieustannie się minimalizuje, aż w ostateczności zamienia w swobodne, wyuczone reakcje.
Czy poruszanie się samochodem po Gdańsku jest skomplikowane?
Przemieszczanie się samochodem na fotelu kierowcy przynosi dużo frajdy. Oprócz tego, że jest to wyjątkowo wygodne i niezastąpione warto również zauważyć a także podkreślić, że jazda samochodem przynosi swobodę i wolność. Ponadto sprawdza się w mnóstwie sytuacji życia codziennego zarazem w tych banalnych, jak i nagłych sytuacjach. Jednak jak każdej rzeczy i prowadzenia samochodu należy się nauczyć.
Przemieszczanie się w mieście wiąże się zazwyczaj z powolną jazdą i staniem w zatorach. Przy takim rytmie prowadzenia pojazdu niezwykle istotna jest technika jazdy samochodem. Dla nowicjuszy jest kilka ważnych porad. Warto zaobserwować swój tryb jazdy i przystosować się do zasad oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego. Zbyt dynamiczna a także zbyt wolna jazda są w stanie doprowadzić do ciężkiego wypadku.
Tkwienie w korkach, szczególnie w sporym mieście, może być kojarzone ze stresem. Jednak, gdy styk jazdy jest płynny, kierujący jest skoncentrowany na jeździe i nic go nie rozprasza, to nawet przejechanie po zakorkowanym mieście idzie płynnie.
Kierujący przemieszczający się po Gdańsku mogą czuć się przyjemnie a także infrastruktura im sprzyja. W związku z tym nauka jazdy w Gdańsku zalicza się do niektórych z bardziej prostych. W corocznym rankingu miast przyjaznych kierowcom Gdańsk zaprezentował się zdecydowanie nieźle oraz zajął drugie miejsce. Nauka jazdy w takich okolicznościach jest zdecydowanie bardziej przyjemna i mniej stresująca. Łatwiej w trakcie nauki jazdy skupić się na szlifowaniu technicznych zagadnień niż na stresowaniu wzmożonym ruchem lub niedostępnością miejsc postojowych.
Parkowanie w miastach wywołuje złość nawet u najspokojniejszych kierowców. Brak wystarczająco obszernej infrastruktury do parkowania znacznie obniża komfort właścicieli pojazdów. Na szczęście w Gdańsku została dobrze rozbudowana struktura Park’n’Go, dzięki czemu nie ma problemu dostępnych miejsc do parkowania.

