Motoryzacja

Renowacja klasycznych samochodów – komu ją powierzyć??

Zastanawiałeś się kiedyś z jakiego powodu niektóre samochody poruszają się na żółtych tablicach rejestracyjnych? To tzw. klasyki. Opcja posiadania charakterystycznych, żółtych tablic jest zarezerwowana dla starszym samochodom(ów), których produkcję zakończono przed laty. Klasyczny samochód to także lokata i sposób przechowywania kapitału przez ludzi. Rokrocznie zwiększa się liczba osób kolekcjonujących leciwe pojazdy i inwestujących w nich swoje oszczędności. Aby samochód przedstawiał jak najwyższą wartość, ważne jest aby był w dobrym stanie – sprawny, z oryginalnymi elementami. Doprowadzenie samochodu do dobrego stanu to sprawa dla mechaników specjalizujących się w renowacji klasyków. Właściwie odświeżony samochód można dumnie pokazywać na zdobywających popularność targach, zlotach czy pokazach poświęconych klasykom.

Jakie auta są klasykami?

Aby samochód mógł zostać wpisany do rejestru zabytków, musi on spełniać określone wymagania. Po pierwsze musiało upłynąć minimum 25 lat od daty jego powstania. Z kolei od czasu kompletnego zawieszenia produkcji modelu X musi upłynąć co najmniej 15 lat. Co więcej co najmniej 75% elementów takiego auta musi być oryginalnych. Po spełnieniu określonych warunków formalnych ma miejsce rozpatrzenie wniosku przez dedykowany(ą) instytucję: Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W momencie uzyskania pozytywnej opinii rzeczoznawcy, pojazd otrzymuje status klasyka. Należy mieć na uwadze, że zabytkowe samochody wymagają właściwego podejścia. Dzięki temu renowacja starych samochodów zyskuje coraz  większy popyt ze strony konsumentów. Popyt na wyszkolone w oldtimerach warsztaty ciągle rośnie. Jakie konkretnie usługi proponują fachowcy od zabytkowych aut? 

Najpopularniejsze usługi restauracyjne

Posiadanie klasycznego pojazdu to nie jedynie prestiż, ale również zobowiązania. Remont takiego auta odbywa się w porozumieniu z konserwatorem. Wszelkie prace mające miejsce przy pojeździe lub wymiana jego elementów potrzebują pozwolenia od konserwatora zabytków. Przez wzgląd na wiek(u), często bywa dużo do naprawy przy tego typu samochodach, sprawia to, że obowiązek czekania na pozwolenie konserwatora jest chwilami uciążliwa. Do najczęściej zamawianych usług związanych z rewitalizacją i konserwacją aut zaliczamy:

  • Naprawy blacharskie – czas odciska swoje piętno na samochodach, karoseria wielu z nich z upływem lat pokryła rdza. Usuwanie korozji, czyszczenie i renowacja komponentów to podstawowe prace upiększające klasyki. Czasem, z powodu braku dostępu do oryginalnych części, jedynym wyjściem jest stworzenie ich własnymi siłami według określonych projektów.
  • Naprawy silników – silnik to serce auta. To często dla jego dźwięku fani motoryzacji inwestują w starsze samochody. Obowiązek renowacji silnika może wiązać się z różnymi konsekwencjami – drobnymi poprawkami ale także ze skomplikowanymi remontami kapitalnymi.
  • Naprawy tapicerskie – prawdziwi fachowcy postarają się aby samochód prezentował się elegancko także w środku. Naprawy wnętrz, obicia foteli, prace tapicerskie – w zasadzie jedynym ograniczeniem w tej kwestii może być fantazja klienta. Ewentualnie wymogi kuratorskie.
  • Naprawy wyposażenia samochodu – następną z bazowych usług świadczonych przez mechaników jest możliwość remontu wyposażenia samochodu. Dotyczy to wszystkich elementów pojazdu – zawieszenia, skrzyni biegów, klimatyzacji itp
  • Generalne odnawianie – istnieją garaże, które zajmują się całkowitą renowacją leciwych samochodów. Proces ten jest bardzo długi i kosztowny, jednak efekty pracy mechaników często zwalają z nóg. Auto po kapitalnej renowacji niejednokrotnie wygląda lepiej niż w okresie produkcji.

Gdzie powinno się przeprowadzić renowację

Klasyczne auto – jeśli ma służyć przez długi czas, a co za tym idzie zyskiwać na cenie, musi mieć stałą opiekę na wysokim poziomie. Najlepiej powierzyć auto ekspertom. Ze wzrostem zainteresowania starszych(ymi) modeli(ami), sektor mechaników koncentrujących się na wiekowych autach rośnie. W odniesieniu do tego warto zapoznać się z ofertą(ę) i otrzyman(e)ymi opini(e)ami okolicznych ekspertów. Produkcji części samochodów zaniechano lata temu, więc ceny i dostępność części wymiennych mogą się znacznie różnić. Doświadczeni praktycy mają jednak na to autorskie odpowiedzi i odpowiednie kontakty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *