Budownictwo

Rodzaje drutu – jakie jest ich zastosowanie?

Druty spotykamy na każdym kroku. Z nich wykonane są siatki, wieszaki lub przewody elektryczne w mieszkaniach. Druty bywają stalowe, aluminiowe lub miedziane, zdarza się, że wykonywane są również takie z domieszką srebra czy złota. Przyjrzyjmy się dziś tym stalowym.

Tekst stworzony na podstawie informacji ze strony Orstal – producent drutu.

Jakie jest zastosowanie drutu stalowego?

Jeżeli mielibyśmy wymienić najpopularniejsze przedmioty budowlane to z pewnością zostałby tam wymieniony drut stalowy. Spotkamy go w każdym sklepie budowlanym albo wnętrzarskim ponieważ jest używany w wielu branżach. Druty stalowe mają najróżniejsze parametry. Możemy wziąć drut miękki, półtwardy i twardy i będą miały inną podatność na rozciąganie. Drut miękki cechuje niska wytrzymałość na rozciąganie, natomiast druty twarde mają parametry pozwalające określić je jako „normalne”.

Dodatkowo spotkać możemy druty stalowe, które będą się różnić rodzajem pokrycia. Powstają druty ciągnione na sucho. Chodzi tutaj o szare druty, zwane również gołymi. Popularne są także druty ciągnione na mokro, one także są gołe, aczkolwiek z połyskiem. Następnymi opcjami są wersje żarzone ciemne albo jasne, ale również stworzone z myślą o użyciu pod powłoki galwaniczne. Jeszcze innym istotnym parametrem jest przekrój drutu. Przeważnie jest on okrągły bądź owalny. Znajdziemy również druty o przekroju skręconym lub kwadratowym.

Druty stalowe są jednym z najpowszechniej wykorzystywanych fragmentów w usługach budowlanych. Przy ich pomocy wykonuje się zbrojenia betonu, produkuje gwoździe, bloki podporowe oraz wykonuje zawiesia. Ponadto drut stalowy jest wykorzystywany w branży meblarskiej przy tworzeniu regałów, półek czy też koszy ekspozycyjnych, oraz w branży dekoracyjnej. W dodatku z drutu stalowego tworzone są siatki ogrodzeniowe, sprężyny a także mały sprzęt AGD.

Kiedy tworzony jest drut ciągniony i do czego służy?

Ciągnienie jest metodą przetwarzania, która jest używana najczęściej w momentach, w których niezbędna jest wysoka precyzja. Oprócz tego jest to rewelacyjna technika za każdym razem kiedy chcemy zostawić walory mechaniczne surowca pierwotnego. Podczas rozciągania pręta zatracamy jego jędrność, jednak w zamian otrzymujemy trwałość, która jest bardzo potrzebna w wielu branżach. Poza tym metoda ciągnienia jest doskonała w sytuacji, w której nie chcemy naruszać środka materiału, gdyż wygląda ona w ten sposób, że zwiększa się długość kosztem średnicy drutu. W zasadzie jednak jest to bardzo trudna procedura. Używany jest więc głównie w sytuacji, kiedy potrzebujemy gładką oraz dokładnie wykończoną wierzchnią stronę, ale nie mamy zamiaru stosować następnej obróbki wykończeniowej. W wybranych przypadkach druty ciągnione na zimno są niezastąpione głównie biorąc pod uwagę niskie koszty ich produkowania. metoda ciągnienia jest także niezmiernie wygodna kiedy należy wykonać drut o niedużych średnicach, czyli mniejszą niż 5 mm. Proces ciągnienia jest niesamowicie często użytkowany w przypadku rur o niedużych oraz średniomałych średnicach.

Jak tworzy się drut prosty?

Druty proste przeważnie są używane w branży budowlanej. Prostowane są za pomocą prościarek i to co najważniejsze, nie są sprzedawane zwinięte w rolki. Najczęściej prostowane są druty stalowe mające średnice od 2,5 do 10 mm, nie ważne czy są gołe czy ocynkowane. Druty proste są najczęściej przycinane do wybranego przez klienta rozmiaru.

Okazuje się, że druty stalowe pomimo, że tak często wykorzystywane, mogą się od siebie różnić w zasadzie wszystkim. Możemy kupić ciągnione oraz prostowane, gołe i ocynkowane. Dobrze dobrane druty stalowe mogą nam służyć długie lata. Pozostaje jedynie pamiętać o kilku banalnych rzeczach jak na przykład wybranie drutów stalowych ocynkowanych lub w inny sposób impregnowanych, jeśli zamierzamy wykorzystywać je na świeżym powietrzu – tak żeby nie pokrywały się rdzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.