Bez kategorii

Spalanie samochodu – od czego zależy?

Nabywając pojazd dla większości osób istotne jest jak dużo pali. Jest to bezsprzecznie ważny bodziec, gdyż benzyna nie kosztuje mało i możemy za to zapłacić duże sumy. Od czego więc zależy spalanie samochodu i czy można zrobić coś, aby było mniejsze?

Skąd wiedzieć jakie jest spalanie samochodu?

Ile spalają samochody? Najprostszym sposobem jest wzięcie tej informacji z wyświetlacza, który można znaleźć w niemal każdym dzisiejszym pojeździe. Warto jednak pamiętać, że dane te są szacunkowe i nie koniecznie wyświetlana liczba będzie właściwa. Sprawdzonym, ale mimo wszystko czasochłonnym sposobem, będzie zmierzenie tego samemu. W tym celu najpierw należy zatankować samochód do pełna i spisać przebieg, a w następnym punkcie wyjeździć całe paliwo i jeszcze raz nalać go do pełna. Wiedząc jak wiele kilometrów zrobiliśmy na pełnym baku i mając wiedzę ile paliwa weszło do końca, możemy w prosty sposób obliczyć spalanie. W takiej sytuacji należy podzielić ilość wykorzystanego paliwa – czyli to, ile zatankowaliśmy – przez ilość kilometrów, które przejechaliśmy od tankowania do tankowania a na koniec pomnożyć to razy 100. W ten sposób dostaniemy średnie spalanie naszego auta na zrobionym dystansie. Oczywiście trzeba być świadomym, że całkowicie inna wartość pokaże się jeśli jechaliśmy autostradami, a inne spalanie będzie jeśli jeździliśmy w dużym, zakorkowanym mieście.

Dlaczego samochód tak dużo pali?

Duże spalanie pojazdu może powodować kilka różnych rzeczy. Jednym z nich są usterki techniczne samochodu. Dla przykładu niesprawny termostat sprawia, że silnik się dłużej rozgrzewa, a w konsekwencji zwiększa spalanie samochodu i zużycie paliwa może wzrosnąć nawet o 30%. Następnym elementem, którego nieprawidłowe działanie zwiększa spalanie, są wtryski paliwa. Jeżeli nie działają dobrze to silnik pracuje nierówno, co za tym idzie paliwo nie jest poprawnie porcjowane i często zwiększa się jego spalanie. Często ludzi dziwi, że opony również mają wpływ na spalanie paliwa. Zbyt małe ciśnienie w nich wpływa na wzrost wykorzystania paliwa. Powinno się więc dbać o taki drobiazg. Dosyć oczywistym czynnikiem, a mimo wszystko nie każdy o tym wie, jest regularne wymienianie oleju, filtrów a także sprawdzanie stanu świec zapłonowych. 

Poza usterkami pojazdu, na to jak duże jest spalanie wpływa nasza jazda. Samochód spala zdecydowanie więcej paliwa podczas gwałtownego przyspieszania i hamowania, a także kiedy stoimy w korku.

Jak wpłynąć na spalanie samochodu?

Po pierwsze należy nie zapominać o zmianie biegów na czas. Nie należy szybko ruszać i mieć wciąż pierwszy bieg dopóki nie osiągnie się 30 km/h. O wiele lepiej dla naszego portfela jest wrzucać kolejne biegi kiedy tylko możemy to zrobić. Po drugie – jednakowa prędkość. Gwałtowne przyspieszanie i hamowanie nie jest korzystne jeśli chodzi o spalanie auta. Kolejną istotną rzeczą jest obciążenie samochodu. Zdecydowanie mniejsze spalanie jest, jeśli poruszą się nim tylko jedna osoba. Powinno się więc nie trzymać w bagażniku przedmiotów, których nie potrzebujemy. Jeżeli zależy nam na jak najmniejszym spalaniu to trzeba trzeba zapomnieć o podgrzewanych fotelach i mocno ustawionej klimy, gdyż zużywają one prąd, a to oczywiście ma wpływ na ilość spalanego paliwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.