Motoryzacja

Stłuczka na parkingu – co robić?

Bez wątpienia kolizja na parkingu jest jedną z bardziej stresujących dla posiadacza auta sytuacji. Jak można zachować się, podczas, gdy bezmyślnie najedziemy na inny samochód? Czy do takiej stłuczki trzeba wezwać policję? Jak przebiega usuwanie wgniotek w Krakowie w wyniku kolizji?

Stłuczka na parkingu – co zrobić?

Ciężko ukryć, że kolizja na parkingu jest jedną z częstszych sytuacji drogowych. Pomimo że powstałe w jej wyniku szkody zwykle są małe, ich likwidacja dużo kosztuje. Do takich zdarzeń często dochodzi w wyniku nieustąpienia pierwszeństwa, niezbyt ostrożnego włączania się do ruchu czy próby wciśnięcia się w zbyt wąskie miejsce parkingowe. W jaki sposób więc unikniemy stłuczki? Zacznijmy od tego, że trzeba stosować się do pionowych i poziomych znaków drogowych, wskazujących kierunek jazdy i informują o pierwszeństwie przejazdu. W sytuacji, gdy na parkingu brakuje takich oznaczeń, należy kierować się zasadą „prawej ręki”. Czyli pojazd po prawej stronie kierującego ma pierwszeństwo przejazdu. Czy zdajesz sobie sprawę, że do stłuczki na parkingu z reguł dochodzi podczas cofania. Kierowca, który wyjeżdża z miejsca parkingowego, ma ograniczone pole widzenia i może nie zauważyć zbliżającego się auta. W tym przypadku łatwo o kolizję. Kto jest tutaj winny? Winnym kolizji jest pojazd włączający się do ruchu. Pamiętaj, że zachowanie ostrożności nie zawsze jest wystarczające. Dlatego warto jest poprosić pasażera o pomoc.

W jaki sposób się zachować, gdy dojdzie do kolizji?

Jeśli jednak podczas parkowania uszkodziłeś sąsiedni pojazd, poczekaj na jego właściciela lub zostaw mu za wycieraczką kontakt. Ucieczka z miejsca stłuczki nie jest dobrym rozwiązaniem, z uwagi na to, że mogą Ci grozić poważne konsekwencje – zarówno karne jak i ubezpieczeniowe. Przepisy w jednoznaczny sposób wskazują, iż uczestnicy wypadku nie mogą oddalać się z miejsca wypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.