Biznes

Torby foliowe – czy jeszcze są potrzebne?

Jednorazówki stały się stałym składnikiem naszych zakupów. Do czego jeszcze stosuje się jednorazówek? Kiedy wymyślono siatki foliowe? Czy reklamówki biodegradowalne są korzystniejsze? Czy to finisz jednorazówek? Dlaczego musimy płacić za reklamówki?

Kiedystworzono pierwsze jednorazówki

Zanim wynaleziono jednorazówki, używano sztywnych papierowych toreb. Wynalazł je amerykanin, Walter H. Deubner w 1912 roku.  Mężczyzna ten był szefem sklepu spożywczego i chciał ułatwić swoim konsumentom przenoszenie sprawunków z marketu do domów. Pomysł ten był strzałem w dziesiątkę, papierowe torby dla klientów zaczęły sklepy niemal na całym świecie

Działo się tak aż do roku 1965. Wtedy to Gustav Thulin Sted – szwedzki inżynier, wynalazł i opatentował wyjściową polietylenową wersję torby jednorazowej. Szybko wyparła swego wykonanego z papieru  poprzednika. Jednorazówka była głównie bardziej trwała a ponadto nie użytkowaną można było złożyć i przenosić  wygodnie w torebce czy kieszeni.

Dlaczego nazwa „reklamówka”?

Początkowo torby foliowe miały być stosowane do jednorazowego użytku. Po czasie dostrzeżono, że ludzie korzystają z nich wielokrotnie. Spostrzeżenie to spowodowało, że reklamówki zaczęto wytwarzć z bardziej wytrzymałych surowców. Umożliwiało to transportowanie cięższych rzeczy z powodu na zwiększoną żywotność worków foliowych w latach siedemdziesiątych, zaczęto umieszczać na nich napis reklamowy lub logo sklepu z którego dana jednorazówka pochodziła. Tak zrodziła się nazwa „reklamówka”, która jest stosowana do dzisiaj bez względu na to czy jest ona oznaczona czy nie.

przy czym jeszcze stosuje się worki foliowe?

Zrywki używane w sklepach przez konsumentów to oczywiście tylko jedno z zastosowań opakowań zrobionych z plastiku. Każdy producent opakowań foliowych ma w swojej ofercie również inne przydatne  wyroby z tego surowca. Są nimi wśród nich: opakowania na żywność, produkty kosmetyczne, srodki czystości, torby foliowe do pakowania artykułów ogrodniczych, budowlanych czy opału oraz popularne worki na śmieci, z jakich korzystamy każdego dnia

Plusy i minusy toreb foliowych.

Worki foliowe są najbardziej popularne na rynku, nie dzieje się tak bez powodu Mają one wiele zalet, dzięki czemu w większości przypadków ciężko jest zamienić je na coś innego. Do naczelnych zalet worków foliowych należy ich wytrzymałość. Folia jest bardziej solidna aniżeli np. pudła kartonowe dodatkowo jest wodoszczelna nie posiada zapachu oraz pozwala na pakowanie w nią wyrobów o różnorakich formach. Do niewątpliwych zalet worków foliowych należy też ich niska cena a także waga Worki foliowe są niebywale lekkie, w przeciwieństwie np. od  szkła. Ma to szczególne znaczenie podczas przewożenia towarów Pomimo mnogości zalet worki foliowe posiadają jedną znaczną wadę a konkretnie czas degradacji. Szacuje się, że jedna torba jednorazowa rozkładać się może nawet kilkaset lat. Tymczasem zwykły człowiek, wyrzuca siatkę standardowo nawet po 25 minutach używania.

Jak z głową korzystać z jednorazówek?

Zdecydowana większość z nas korzysta każdego dnia  z woreczków i opakowań foliowych Jednak ze względu na ekologię i dobro naszej planety powinniśmy ograniczyć ich ilość lub postarać się o ponowne wykorzystanie surowca.

 Sposobów jest naprawdę wiele Pierwszą z nich jest na przykład wykorzystanie niegrubych siatek przyniesionych ze marketu  w roli worków na odpady. tym spsobem oszczędzamy pieniądze i odciążamy matkę naturę. Używane jednorazówki  sprawdzą się też idealnie  w sadzie , jako ochrona dla roślin przed niską temperaturą  (wystarczy przykryć roślinę siatką i szczelnie obwiązać). 

Bardzo kreatywnym sposobem na zużycie jednorazówek jest wykonanie z nich foliowej „włóczki”. By ją zrobić wystarczy odciąć od siatki uchwyty, i dno. Powstanie wtedy swego rodzaju tuba, kolejno trzeba  zgiąć ją na pół i odciąć pierwszy pasek, to będziekońcówka „włóczki”.Następne paski należy wycinać po skosie. Gotowy produkt wykorzystuje sięw ten sam sposób jak włóczki wykonane z naturalnych  materiałów. W sieci można nawet znaleźć filmiki instruktażowe pokazujące krok po kroku jak zrobić z nich wiele ciekawych rzeczy. 

Nim wyrzucisz stos zużytychjednorazówek spróbuj je wykorzystać w roli foli bąbelkowej do swych paczek Sprawdzą się równie wietnie, a Ty zaoszczędzisz i przysłużysz się planecie

Reklamówki, czy wciąż są potrzebne?

Używanie jednorazówek nadal jest potrzebne i powszechnie stosowane. Wynika to z ogromu plusów tych produktów Warto jednak korzystać z nich z głową i tylko wtedy, gdy faktycznie ich potrzebujemy. Gdy tylko jest taka możliwość, zabierajmy własne siatki a foliowych używajmy ponownie. Zawsze warto też pomyśleć dwa razy zanim się coś wyrzuci.Warto pamiętać że odpowiedzialność  za środowisko ponoszą nie tylko przedsiębiorcy, aległównie my – konsumenci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *