Biznes

Ubezpieczenie rolnicze – przegląd ofert

Rolnictwo jakiś czas temu wskoczyło na kompletnie inny poziom. Teraz nie kojarzy się z ciężką pracą fizyczną. Aktualnie jest to wysoce zmechanizowany(a) odłam przemysłu. Za pilnowanie inwentarza odpowiadają systemy teleinformatyczne.

Rolnicy korzystają także dronów, a maszyny rolnicze zaskakują swoim zaawansowaniem technicznym. Wszystko to aby zwiększyć liczbę produkowanych z natury dóbr. Należy przy tym mieć na uwadze, że nawet niewielkie gospodarstwa rolne to olbrzymi kapitał. Dobrze go zabezpieczyć przed wszelkimi potencjalnymi stratami. Najlepszą formą zabezpieczenia dobytku jest ubezpieczenie. Jakie są typy ubezpieczeń rolniczych? Które i kiedy wybrać?

Ubezpieczenie upraw rolnych i zwierząt gospodarskich

Każday osoba w chwili nabycia gospodarstwa rolnego zgodnie z definicji staje się rolnikiem. Wiąże się z tym między innymi wymóg posiadania ubezpieczenia OC. Warto być świadomym, że jest to niezbędne nawet jeśli na obszarze gospodarstwa nie prowadzi się żadnych upraw czy hodowli zwierząt. Każde gospodarstwo agrarne, którego powierzchnia przekracza 1 hektar jest obarczane podatkiem rolnym.

Jest to podstawowe ubezpieczenie rolnicze, które swoim zakresem obejmuje szereg spraw. Obejmuje np. straty spowodowane pogodą czy choroby zwierząt. Ubezpieczenie OC dla gospodarstw rolnych pozwala być spokojniejszym w obliczu negatywnego wpływu zimy na obręb rolniczy, ale także w przypadku zepsucia się lub kradzieży maszyn rolniczych(ego).

Więc, mimo, że ubezpieczenie to jest obowiązkowe warto dostrzec w nim zalety. Na efektywność działań rolniczych wpływa sporo czynników zewnętrznych. Ciężko jest zapanować nad zjawiskami atmosferycznymi czy chorobami zwierząt. Poprzez ubezpieczenia rolnicze można przynajmniej niwelować ewentualne straty.

Ubezpieczenie budynków rolniczych

Obowiązek ubezpieczenia dotyczy też wszystkie budynki znajdujące się na obszarze gospodarstwa rolnego. Dotyczy to również o budynkach mieszkalnych. Ważna sprawa – konieczność ta pojawia się w momencie zamknięcia budynku dachem. Ubezpieczenie budynków zapewnia pełne odszkodowanie strat będących konsekwencją nieprzewidzianych zdarzeń.

Tego typu ubezpieczenie chroni gospodarza od następstw wydarzeń takich jak uderzenie pioruna, śnieg czy nawalny deszcz. To zwłaszcza istotne wobec zmieniającej się pogody. Dziś ekstremalne zjawiska atmosferyczne stają się coraz bardziej powszechne. Wobec tego tym bardziej warto przypilnować aby nic nagłego nas nie zdziwiło.

Ubezpieczenia maszyn rolniczych – mądry Polak przed szkodą

Jak wspomniano na początku artykułu rolnictwo w ostatnim czasie podlegało mechanizacji(ę). Dziś, zwłaszcza w większych gospodarstwach znaczną rolę pełnią maszyny. Nieporównywalnie zwiększają moce przerobowe danych gospodarstw. Ale, jak to pojazdy mechaniczne – czasem ulegają one awariom. Ciągniki, kombajny, siewniki i wiele innych maszyn – wszystko to musi być pielęgnowane by długo służyło.

Oczywiście, warto też rozważyć ubezpieczenie(u) maszyn wspierających działanie gospodarstwa.
Firmy ubezpieczeniowe wychodzą z odpowiedzią potrzebom rolników. Agrocasco to odpowiednik ubezpieczenia cywilnego OC. Celem niniejszej polisy jest ochrona maszyn rolniczych i zabezpieczenie ekonomiczne przed niszczycielskimi momentami. Można wskazać choćby na pożarach(y), huraganach(y) czy powodziach(ie). Ubezpieczenia rolnicze chronią też przed uszkodzeniami różnego rodzaju czy też kradzieżami i stratami inwentarza.

Bez cienia wątpliwości ubezpieczenie rolnicze powinno pozostać obowiązkiem dla właścicieli takich terenów.

Zbyt wiele wszelakich zjawisk wpływa na gospodarstwa domowe by zmarginalizować ten temat. Sprawą otwartą pozostaje szerokość pakietu i wysokość składek ubezpieczeniowych. Przed podpisaniem porozumienia należy przeanalizować cały swój inwentarz i skonsultować stan posiadania z agentem ubezpieczeniowym. Pozwoli to zoptymalizować ofertę i skroić ją specjalnie pod cele konkretnej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.