Pogrzeby

Zakład pogrzebowy – jak znaleźć?

Większość osób prędzej czy później będzie miało kontakt ze śmiercią – wszak to integralny fragment każdego życia. Bliscy nieboszczyka w obliczu nieszczęścia muszą wybrać dobrą firmę pogrzebową. Często śmierć może być tak druzgocąca, że trudno jest zajmować się formalnościami pogrzebowymi. Trzeba wtedy wyszukać odpowiednią firmę pogrzebową, która przeprowadzi przez ten niezbyt miły proces od początku do końca bez najmniejszych kłopotów. Ważne, aby ta uroczystość była odzwierciedleniem szacunku dla nieboszczyka. Z tego powodu znalezienie właściwego zakładu pogrzebowego jest tak ważną kwestią, nad którą trzeba się dogłębnie zastanowić. Czym warto się sugerować poszukując firmy, która zajmie się organizacją pogrzebu? Czy ta firma może zająć się wszystkimi aspektami tej uroczystości?

Lokalizacja zakładu pogrzebowego

Jednym z istotniejszych aspektów, które trzeba rozważyć szukając zakładu pogrzebowego, jest jego lokalizacja. Zasadnicze jest, aby zlokalizowany był w pobliżu cmentarza, na którym zostanie pochowany nieboszczyk. Okoliczna firma niewątpliwie będzie znała cmentarz i praktyki na nim panujące, oraz proboszcza. Pozwoli to na bezproblemową organizację pochówku. Firmy pogrzebowe powinny także znać lokalne szpitale i chłodnie, jeśli nie posiadają swojej. Zazwyczaj tego typu firmy pogrzebowe położone są w bliskim sąsiedztwie cmentarza lub większych kościołów. Na pewno ważnym aspektem jest również to, żeby lokalizacja zakładu pogrzebowego pozwoliła na szybki transport zwłok. Kiedy zgon nastąpi nocą, niewątpliwie będzie zależało rodzinie na sprawnej reakcji zakładu pogrzebowego.

Czy zakład pogrzebowy posiada w swojej ofercie transport zwłok?

Następną zasadniczą kwestią w przypadku wyboru zakładu pogrzebowego jest to, czy taka firma oferuje przewiezienie zmarłego. Jest to naprawdę istotne, kiedy zgon nastąpił daleko od miejsca przyszłego pochówku. Czasami przytrafia się, że trzeba odebrać zmarłego z drugiego końca kraju a nawet zza granicy. Wtedy warto zapytać się, czy wybrany zakład pogrzebowy oferuje transport zwłok na duże odległości. Zazwyczaj takimi usługami trudnią się się zakłady pogrzebowe z dużych miast np. w Bielsku – Białej.

Jakie usługi posiadają w swojej ofercie zakłady pogrzebowe?

Szukając właściwego zakładu trzeba także brać pod uwagę na zakres oferowanych usług. W tak przykrym okresie jakim jest zgon bliskiej osoby często rodzina pogrążona w żalu wolałaby oddelegować sporą część formalności powiązanych z pogrzebem na zakład pogrzebowy. Należy zwrócić uwagę na to, czy fachowcy mogą pomóc w większości formalności takich jak załatwienie aktu zgonu, wypełnienie wniosku o zasiłek a także wykupienie miejsca pochówku od zarządu cmentarza. Usługi pogrzebowe dobrych firm zazwyczaj obejmują również wybór trumien albo w sytuacji kremacji – urn, dobór kwiatów, oprawa muzyczna uroczystości. Część zakładów pogrzebowych posiada nowoczesny sprzęt, który usprawnia uroczystość taki jak np. winda przeznaczona do umieszczenia trumny w grobie, baldachim zasłaniający grób, świeczniki, stojaki na zdjęcia oraz wiele innych. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych wymagań bliskich i tego w jakim stopniu chce ona zaangażować się w organizację pogrzebu. 

Czy lokalizacja krematorium powinna być brana pod uwagę?

Kiedy rodzina jest zdecydowana na kremacje zwłok, powinna zorientować się położone jest krematorium. Część zakładów w swoich usługach pogrzebowych posiadają także udział w czasie kremacji zwłok. Wówczas ważny jest fakt, czy w pobliżu miejsca pochówku znajduje się krematorium wyposażone w kaplicę, w której może się odbyć ceremonia. Krematoria zlokalizowane są zazwyczaj niedaleko większych miejscowości. Z tego powodu jeżeli bliscy chcą pożegnać nieboszczyka biorąc udział w kremacji, zakład pogrzebowy wybierze krematorium, które zlokalizowane jest najbliżej miejscowości w której odbędzie się pogrzeb. Warto wspomnieć, że obecnie w Polsce znajduje się około 60 krematoriów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.